ROLAFOL TAŚMY I FOLIE DWUSTRONNIE KLEJĄCE
Firma ROLAFOL zajmuje się importem i dystrybucją profesjonalnych materiałów dwustronnie klejących. Nasze wieloletnie doświadczenie łączy wiedzę specjalistyczną z kreatywnością, aby dostarczać dostosowane rozwiązania, które wspierają rozwój twojej firmy.
WAŻNE INFORMACJE
SZYBKI KONTAKT
biuro@rolafol.pl
+48 509 645 593
ul. Suwalska 14
54-104 Wrocław
tel. +48 509 645 593
biuro@rolafol.pl
Która będzie lepsza do wykonania mojego połączenia? Z tym pytaniem mierzy się wiele osób. Zagadnienie jest skomplikowane jednak posiadając minimalną wiedzę o prawach fizyki można dokonać właściwego wyboru. Albo przynajmniej ograniczyć ryzyko podjęcia błędnej i przez to kosztownej decyzji.
Zwykle spotykamy się z argumentem, że przy wyborze właściwej taśmy dwustronnie klejącej decyduje estetyka połączenia. Bo tak chce klient. Klient nasz pan, jak powiada klasyk ale niestety to często bardzo zła droga. Zapominamy o podstawowych prawach fizyki, którym podlega wszystko co nas otacza. Tym samym prawom również podlegają połączenia wykonane za pomocą dwustronnie klejących materiałów montażowych. Aby wybrać odpowiednią taśmę należy stosować się do jednej kluczowej a zarazem uniwersalnej zasady. Wybieramy taśmę dwustronnie klejącą zgodnie z jej zastosowaniem, które zostało przewidziane przez producenta.
Taśmy dwustronnie klejące piankowe mają przede wszystkim za zadanie kompensowanie nierówności na łączonych powierzchniach oraz kompensowanie naprężeń wynikających z różnych współczynników rozszerzalności temperaturowej. Te właściwości sprawiają, iż taśmy piankowe mają bardziej uniwersalne zastosowania. Niestety są rzadziej wybierane, właśnie przez względy estetyczne a dokładniej przez grubość samego połączenia (zazwyczaj to ok. 1mm).
Natomiast taśmy dwustronnie klejące foliowe mają umożliwić wykonanie połączeń cienkich, czasem niemal niewidocznych a zarazem bardzo wytrzymałych na mechaniczne rozerwanie. Właśnie ta niewielka grubość taśmy sprawia, że taśmy foliowe nie zawsze radzą sobie ze zwiększoną chropowatością powierzchni a jeszcze częściej zawodzą w sytuacji łączenia materiałów o skrajnie różnych współczynnikach rozszerzalności temperaturowej. Doskonałym przykładem wpływu różnic rozszerzalności materiałów może być połączenie PCV spienionego ze szkłem za pomocą taśmy foliowej. Gdy takie połączenie zostanie następnie narażone na działanie podwyższonej lub obniżonej temperatury, w stosunku do warunków w jakich zostało wykonane, zadziałają prawa fizyki. Oba materiały będą zmieniać swoją objętość a co za tym idzie wymiary. Jednak proces ten będzie postępował z inną prędkością oraz w innym zakresie dla obu materiałów. Taśma foliowa nie poradzi sobie z tak dużą różnicą wymiarów w stosunku do początkowych a czasem również z szybkością postępującego procesu. Dojdzie do zerwania wiązań kleju a w konsekwencji do degradacji lub znacznego uszkodzenia połączenia. To właśnie ten proces zazwyczaj odpowiada za to, że jak to się potocznie mówi, przyklejone elementy odpadają. Wniosek: Taśma była taśma złej jakości. Niestety zazwyczaj to nie problem taśmy a właśnie złego wyboru. Oczywiście na jakość takiego połączenia wpływają również inne parametry takie jak rodzaj i finalna siła klejenia, technologia wykonania połączenia czy warunki zewnętrzne ale o tym dowiesz się z innych artykułów.