ROLAFOL TAŚMY I FOLIE DWUSTRONNIE KLEJĄCE
Firma ROLAFOL zajmuje się importem i dystrybucją profesjonalnych materiałów dwustronnie klejących. Nasze wieloletnie doświadczenie łączy wiedzę specjalistyczną z kreatywnością, aby dostarczać dostosowane rozwiązania, które wspierają rozwój twojej firmy.
WAŻNE INFORMACJE
SZYBKI KONTAKT
biuro@rolafol.pl
+48 509 645 593
ul. Suwalska 14
54-104 Wrocław
tel. +48 509 645 593
biuro@rolafol.pl
Czy struktura łączonych powierzchni przy użyciu taśm lub folii dwustronnie klejących wpływa na jakość i siłę połączenia? Okazuję się, że ma ona ogromny wpływ na skuteczność takiego połączenia. Cecha ta może wpływać zarówno pozytywnie jak i negatywnie na jakość klejenia. Wszystko zależy od rodzaju struktury oraz użytego materiału dwustronnie klejącego. Mówiąc o strukturze łączonych powierzchni mamy do czynienia z dwoma przypadkami. Pierwszy to chropowatość. Są to nierówności rzędu do ok 100 mikronów, często niewidoczne gołym okiem i niewyczuwalne w dotyku. Drugi przypadek to nierówności. O nierównościach mówimy gdy ich wysokość przekracza 100 mikronów. Są one dobrze widoczne i zwykle wyczuwalne w dotyku.
Każdy produkt dwustronnie klejący składa się z kilku warstw. Zazwyczaj jest to klej - nośnik - klej - liner (przekładka zabezpieczająca). Liner nie ma dla tych rozważań żadnego znaczenia zatem pominiemy tę kwestię.
Kluczowe znaczenie dla jakości i siły połączenia ma właśnie grubość warstw kleju. Im warstwa ta jest grubsza tym większe nierówności powierzchni mogą zostać zniwelowane przez klej. Dodatkowo w pewnym zakresie nierówności te wpływają korzystnie na samo połączenie gdyż zwiększają one użyteczną powierzchnię klejenia.
Jeśli jednak nierówności powierzchni okażą się być większe niż grubość warstwy kleju może dojść do sytuacji, w której taśma zawiśnie w najwyższych punktach nierówności. Spowoduje to zmniejszenie użytecznej powierzchni klejenia a tym samym wytrzymałość wykonanego połączenia.
Nośnik to warstwa, która umożliwia przeniesienie kleju na łączone powierzchnie. Może być on wykonany w folii, pianki, włókniny, flizeliny lub siatki. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, które bezpośrednio wpływają na jakość wykonanego połączenia. Nośnik piankowy umożliwia dodatkowe kompensowanie nierówności powierzchni i to w zakresie wysokości nawet do 0,6mm. Im mniejsza gęstość pianki nośnika tym większa zdolność do kompensowania nierówności. Podobne właściwości mają nośniki na bazie siatki, jednak tu nierówności mogą być kompensowane w nieco mniejszym zakresie, do ok 0,25mm.
Taśmy foliowe dwustronnie klejące możemy używać jedynie w przypadku łączenia elementów, których powierzchnie podlegające klejeniu są gładkie i równe. Natomiast taśmy piankowe możemy używać zarówno w przypadku łączenia powierzchni gładkich jak o znacznej chropowatości a nawet o widocznych i wyczuwalnych nierównościach. Należy jednak pamiętać, że nierówności te nie mogą być zbyt duże. Przyjmuje się, że wysokość nierówności powierzchni nie powinna być większa niż 0,8 grubości taśmy dla gęstości nośnika piankowego do 60 kg/m3. Dla taśm piankowych z nośnikiem piankowym o gęstości pianki powyżej 60 kg/m3 parametr ten nie powinien przekraczać 0,4 grubości taśmy.